Ruduo – kritinis metas, kai trumpėjančios dienos ir ilgėjančios naktys, saulės trūkumas sukelia liūdesį ar net depresiją. Nuotaikų svyravimas ir priklausomybė nuo metų laikų kaitos vargina daugybę žmonių. Todėl rudenį bendruomenė „Užpalėnų krivūlė“ pakvietė visus norinčius dalyvauti Kultūros rėmimo fondo finansuojamo projekto „Dailė, muzika ir sveikata Užpalių bendruomenėje“ įgyvendinime. Šio projekto tikslas - ugdyti ir skleisti kūrybiškumą, atveriant muzikos, dailės paslaptis jaunimui ir suaugusiems bendruomenės nariams. Meno įtaka sveikatai – pagrindinė projekto tema, kuriai atskleisti į pagalbą pasitelkėme partnerius: Užpalių gimnaziją, Užpalių biblioteką, Utenos muzikos mokyklą, Utenos sveikatos priežiūros biurą.
Projekto veiklos prasidėjo lapkričio pradžioje seminaru „Meno įtaka žmogaus sveikatai“. Utenos sveikatos priežiūros biuro specialistė, dirbanti Užpalių gimnazijoje, Rita Latvėnienė priminė, kokie faktoriai įtakoja mūsų sveikatą ir kokią reikšmę teikia gera sveikata kiekvieno gyvenime ir darbinėje veikloje. Užpalių gimnazijos dailės mokytoja Raimonda Sakalauskienė kalbėjo apie spalvų, dailės įtaką žmogaus sveikatai. Utenos muzikos mokyklos mokytoja Renata Buzėnaitė seminaro klausytojus supažindino su muzikos įtaka mūsų sveikatai, gerai gyvenimo kokybei, socialiniam elgesiui. Jai talkino penktokas Jorūnas Janaudis. Seminaro metu buvo kalbama apie tai, kad menas, muzika žmogaus gyvenime gali atlikti tikrąją savo funkciją – teikti estetinį pasigėrėjimą, padėti atsipalaiduoti, suteikti peno sielai ir praturtinti dvasią grožiu, kad menas padeda pabėgti nuo kasdienybės, jame žmogus yra laisvas, atsiribojęs nuo viso pasaulio, o tai daro teigiamą poveikį žmogaus sveikatai, kelia nuotaiką.
Edukacinį užsiėmimą pagal S. Nėries poeziją pravedė Nacionalinio dramos teatro aktorė, režisierė Birutė Mar. Pilnutėlė salė žiūrovų klausėsi poezijos, kuri buvo pateikta profesionaliai ir įtaigiai, kaip vienos iš meno formų, neabejotinai gerinančios žmogaus emocinę būseną.
Projekto dalyviai dalyvavo edukacinėje programoje “Muzika ne tik sielai, bet ir sveikatai”. Muzikos gydomuoju poveikiu žmonija naudojasi nuo neatmenamų laikų ir dabar daugelyje pasaulio šalių muzikos terapija jau yra gydymo ir lavinimo dalis. Muzika gali būti naudojama stresui, depresijai ar nerimui sumažinti, suteikti atsipalaidavimą, pagerinti poilsį, atmintį, aktyvinti kūną.
Lapkričio 11, 18, 25 dienomis vyko kūrybinės dirbtuvės “Keramika – molio galia”. Kūrybines dirbtuves vedė dailės mokytoja Raimonda Sakalauskienė. Lipdant molį svarbu tiek pats procesas, tiek jo rezultatas. Dalyviai lipdė, dekoravo, glazūravo drugelius, puodelius, lėkštutes. Kūrybinio proceso metu buvo ugdoma kūrybinė saviraiška, vyko savarankiškumo ugdymas, užimtumas. Molio terapija edukacinėse programose – džiuginantis kūrybos procesas, iš kurio išauga dideli rezultatai pačiam dalyviui. O savo kūrybos rezultatus dirbtuvių dalyviai pristatė gruodžio 9 d., per baigiamąjį projekto renginį, parodos „Keramika – molio galia‘ atidarymą. Jo metu koncertavo Utenos muzikos mokyklos mokiniai.
Seminaruose, mokymuose, kūrybinėse dirbtuvėse dalyvavo 143 jaunimo atstovai ir 53 suaugę bendruomenės nariai. Remiantis atsiliepimais galime pasidžiaugti, kad dalyvavusieji projekto „Dailė, muzika ir sveikata Užpalių bendruomenėje“ įgyvendinime, pajuto, kaip į jų gyvenimus grįžta dvasinė pilnatvė. Užsiėmimų, seminarų metu dalyviai pažadino savo kūrybiškumą, geriau pažino save, išmoko atsiriboti nuo įtampą bei stresą keliančių situacijų. Tai mus įpareigoja veiklas tęsti, dalyvaujant kituose Kultūros rėmimo fondo finansuojamuose programos „Teigiamo meno žmogaus sveikatai ir gerovei skatinti“ projektuose.


Vida Juškienė
Rena Šliogerienė

Joomla templates by a4joomla