2022-10-17
Dar iš vaikystės pasakų ateina pas mus supratimas, koks stiprus žmogaus ir medžio ryšys. Tikėta, kad žmogus po mirties virsta medžiu, kad medis prabyla žmogaus balsu... Ar gali medis kalbėti? Taip, gali... Tai gražiausias ir skambiausias lietuvių liaudies instrumentas - kanklės. Dabartinės lietuvių kalbos žodynas teigia, kad kanklės – tai tradicinis, styginis lietuvių liaudies muzikos instrumentas. Kituose šaltiniuose randame, kad kanklių kilmė ir naudojimas susijęs su pirmykščiais tikėjimais. Kanklės, jų spalva primena senovines ritualines priemones, o stygų skaičius sutampa su magiškaisiais skaičiais. Internetinėje svetainėje ,,Lietuvių liaudies instrumentai“ rašoma, kad Lietuvoje kanklės pirmą kartą paminėtos XVI a., kai lietuviai dar tikėjo, kad žmogaus siela gali persikelti į medį, kankles ir kalbėti, raudoti žmogaus balsu.
Jau trisdešimt metų graži kanklių giesmė skamba Užpaliuose. Kanklininkų ansamblis ,,Pasagėlė“ gyvuoja nuo 1991 metų. Jo įkūrėja – Asta Motuzienė. Vos susikūręs ansamblis kurį laiką neturėjo pavadinimo, jis buvo atrastas pakankamai netikėtai. Svarstant įvairiausius variantus, Užpalių krašto garsios žirgininkės Viktorijos Jovarienės pasiūlytas pavadinimas „Pasagėlė“ iškart prigijo. Šis kolektyvas yra unikalus, nes jo dalyviai vieninteliai visoje Lietuvoje groja kanklių meistro J. Lašo kanklėmis. Šios kanklės išsiskiria savo dydžiu, tembru, stygų skaičiumi, jomis galima atlikti daug sudėtingesnius kūrinius. Ansamblio repertuare - lietuvių liaudies dainos bei šokiai. „Pasagėlė“ nuo 2003 metų dalyvauja Dainų šventėse, koncertuoja įvairiuose miestuose ir miesteliuose, dalyvauja tarptautiniuose festivaliuose bei organizuoja kanklininkų stovyklą ,,Skambantys kankleliai“. Per trisdešimt metų kolektyvas smarkiai pakito. Buvusius mokinius ir mokytojus pakeitė kiti. Kankliavimas šeimose perduodamas iš kartos į kartą ir virsta miela bei gražia tradicija, kai seniau kankliavusi mama išleidžia savo dukrą mokytis groti. Po daugelio metų į repeticiją atėjęs vaikas gali atrasti instrumento dėklą su savo sesers ar mamos vardu, seną nuotrauką ar plakatą.
Šiuo metu „Pasagėlei“ vadovauja mokytoja Jolita Novikienė. Nors narių skaičius stipriai sumažėjo, bet „Pasagėlė“ vis dar gyvuoja. Norisi tikėti Užpalių seniūno E. Keramino žodžiais: „Kanklės Užpaliuose skambės tol, kol bus gyvas nors vienas užpalėnas... “

Užpalių gimnazijos jaunoji žurnalistė Augustė Gavėnaitė, kuri kankliuoja „Pasagėlėje“

311027659 3246328502349570 1143958210909854339 n 311947040 549977446847391 5696723530797282995 n