Po Liublino unijos  Lietuvoje, ypač dvarininkijos sluoksniuose, prasidėjo įsigalėti lenkiška kultūra, niekas gimtąja kalba nesidomėjo. Vėliau, pradėjus sklisti iš Vokietijos reformacijai, kiekviena pusė stengėsi daugiau pritraukti šalininkų, tam pasitarnavo mokyklos prie bažnyčių. Deja, dauguma kunigų buvo lenkai, todėl ir mokė lenkiškai.

1781 metais Užpaliuose jau veikė trijų skyrių parapijos mokykla, ją lankė 27 vaikai. 1797 metų rudenį ir žiemą buvę 53 mokiniai. Mokyklą išlaikė klebonas Adomas Lekavičius. ši mokykla išsilaikė tik iki 1810 metų. Vėliau vėl buvo atkurta, nes minima 1831 metų ir 1863 metų dokumentuose.

Numalšinus 1863 metų sukilimą, Lietuvoje caro valdžia uždraudė lietuvišką spaudą lotyniškais rašmenimis, taigi ir mokyklas lietuvių dėstomąja kalba. Apie 1868 metus, Užpaliuose pastačius cerkvę, prie jos buvo įkurta rusiška pradinė mokykla. Nuo 1904 metų ji pavadinta dviklase liaudies mokykla.

Užpalėnai nenusileido draudimui. Tiek Užpalių miestelyje, tiek kaimuose pradėjo veikti slaptos mokyklėlės. Mokymas daraktorinėse mokyklose nebuvo aukšto lygio, nes mokė mokytojai neturėję didesnio išsilavinimo, stigo mokymo priemonių, ypač elementorių. Nors mokymas nebuvo aukšto lygio, bet vaikai išmokdavo lietuviškai rašyti ir skaityti. Daraktorinės mokyklos veikė Kaniūkų, Degėsių, Mažionių, Vilučių, Kišūnų kaimuose. Užpaliuose veikė kelios mokyklos, kurios išsilaikė iki Pirmojo Pasaulinio karo. Liko žinomos tik kelios to meto mokytojos- daraktorės: Kaziūnė Kasarskaitė, Juzefa Grigaitė, Alžbieta Ingaunaitė, Anelija Kučinskaitė. Knygų, elementorių šioms mokykloms iš Prūsijos atgabendavo žymiausias krašto knygnešys Juozas Baranauskas.

Nuo 1905 metų valdinėse mokyklose buvo leidžiama mokyti lietuvių kalbą kaip atskirą dalyką po 2-3 valandas per savaitę. Tačiau mokymo lygis buvo labai žemas, nes čia dirbę daugiausia rasai mokytojai lietuvių kalbos nei mokėjo, nei stengėsi išmokti.

Pasibaigus lietuviškos spaudos draudimui 1907 metais Užpaliuose įkurta „Saulės“ draugijos legali lietuviška mokykla, mokėsi apie 50 mokinių. 1910 metais ėmė veikti mergaičių pradinė mokykla. Nuo 1916 metų iki 1941 metų Užpaliuose veikė pradinė mokykla žydų vaikams, kurioje buvo mokoma hebrajų kalba.

Užpalių pradinės mokyklos šaknys siekia XVIII amžiaus pabaigą. Tačiau jos švietėjiška veikla tai nutrūkdavo, tai vėl būdavo atnaujinama. Pagaliau 1915 metų spalio 1 dieną buvusios rusiškos mokyklos bazėje vietinių kunigų rūpesčiu įsteigta pradinė keturių skyrių mokykla. Vedėja buvo Anelė Adomavičaitė. Kaimų mokyklos kūrėsi pirmaisiais XX amžiaus dešimtmečiais: Abromiškio- 1909 metais, Kišūnų- 1911 metais, Vaiskūnų- 1922 metais, Norvaišių- 1926 metais, Kušnieriūnų- 1927 metais ir t.t.

Lietuvos nepriklausomybės metais respublikos vyriausybė daug dėmesio skyrė švietimui, buvo paskelbtas privalomas pradinis mokymas. 1921 metais užpalėnų, ypač mokyklos direktoriaus P.Gipiškio ir viršaičio J.Tarvydo, pastangomis atidaroma 4 klasių progimnazija.

istorija1

1928 metais Užpalių mokykloje įsteigta žemės ūkio klasė, kurioje buvo galima įgyti žinių iš įvairių žemės ūkio sričių. Galbūt todėl užpalėnai garsėjo gerai tvarkomais ūkiais. Tais pačiais metais pradėjo veikti ir suaugusiųjų kursai, kuriuose mokė skaityti, rašyti, istorijos, geografijos, gamtos pagrindų.

Šešių skyrių pradinė mokykla Užpaliuose įsteigta 1934- 1935 mokslo metais ir išliko iki 1943- 1944 mokslo metų pabaigos. Tada mokykla buvo pertvarkyta- palikta keturių klasių pradinė mokykla ir aatidaryta progimnazija. Direktoriumi tapo Feliksas Pečiūra.

istorija2

1947 metais progimnazija pertvarkyta į gimnaziją. 1948- 1949 metais išleista pirmoji laida. 1949 metais gimnazija sujungta su pradine mokykla, suformuota vidurinė mokykla. 1957 metais atidarytas mokyklos bendrabutis. 1980 metais pastatytas naujas mokyklos priestatas su sporto sale, valgykla, kabinetais. 2005 m. rugsėjo 1 dieną Užpalių vidurinė mokykla tapo gimnazija.

Mokyklai vadovavo šie direktoriai:

1947- 1948 metais- Steponas Matulis

1948- 1949 metais- Vaclovas Cicėnas