Žiedais pasidabinusi gegužė dosni ne tik svaiginančio gamtos grožio, bet ir lyg iš gausybės rago pasipylusiomis šventėmis. Šio gražiausio ir viltingiausio metų mėnesio pradžia mums, užpaliečiams, dovanoja dvi jau tradicinėmis tapusias šventes: tai Europos ir šv. Florijono dienas.
Europos Sąjunga – tai dvidešimt aštuonių Europos valstybių ekonominė bei politinė bendrija, skaičiuojanti laiką nuo 1957 m. Lietuva pilnateise Europos Sąjungos nare tapo 2004 metų gegužės 1 dieną. Tam įvykiui pažymėti kuriamame mūsų miestelio parkelyje buvo pasodinti trys ąžuolai.
Kita, mums labai svarbi šventė, kuri jau ne pirmus metus suburia užpalėnus – tiek jaunus, tiek vyresnius – tai šv. Florijono diena. Kiekvieną atvykusį į Užpalius pasitinka miestelio aikštėje paminklas šv. Florijonui. Teigiama, kad paminklas pastatytas XIX a. pabaigoje, kitų šaltinių teigimu - po 1912 metų gaisro. Pagal Užpalių bažnyčios archyve esančią medžiagą, 1933 metais, vadovaujant klebonui kun. A. Pauriui, medinis paminklas pakeistas betoniniu. 1963 metų vasarą paminklas buvo nugriautas. Tik atgimimo dvasia pažadino šio paminklo atstatymo idėją, kurią 1991 m. ėmėsi įgyvendinti parapijos klebonas Juozapas Šumskis: miestelio centre, aikštėje vėl iškilo šv. Florijono atvaizdas. Atstatytas ir pašventintas paminklas žvelgia prasmingu susikaupimu, lyg rimties ir pasitikėjimo simbolis. Mes puikiai prisimenam jau net nuo 1996 metų miestelio gatvėmis vykstantį tradicinį bėgimą, kada ne vienas vairuotojas pagarbiai pasitraukė į kelkraštį, pamatęs atskubančias gaisrines mašinas bei margaspalvį bėgikų būrį.
Šių metų šv. Florijono šventę nutarėme sujungti su jau trečius metus švenčiama Europos diena, kurią organizuojame kartu su partneriu Europe Direct Utena. Susidarius tam tikroms aplinkybėms, šventė iš numatytos vietos miestelio centre persikėlė į Užpalių dvaro kiemą. Galbūt tai nėra atsitiktinių įvykių seka, o dėsningumai, padedantys mums kartas nuo karto priminti, kad dvaras Užpalių gyvenime ne tik vaidino, bet ir dabar vaidina be galo svarbų vaidmenį ir bendruomenė nori kuo greičiau matyti jį atgimstant.
Šventės pradžiai garsų signalą davė Užpalių ugniagesių komanda, o Užpalių gimnazijos priešmokyklinės grupės auklėtiniai atliko nuotaikingą dainą (vadovė Nijolė Navikienė). Vedančios vienuoliktokės Gerda Mierkytė ir Neringa Bučiūtė priminė pagrindinius istorinius faktus ir apie šv. Florijoną, ir apie Europos Sąjungą. Užpalių seniūnas Eugenijus Keraminas pasveikino dalyvius palinkėdamas geros nuotaikos ir puikių startų. Bėgimą pradėjo pradinukai, prie kurių prisijungė ir visi kiti, kas norėdami apšilti prieš estafetes, kas savo dalyvavimu bėgime pagerbti šv. Florijoną. Kol vyko masinis bėgimas, mokytoja Birutė Masonienė kartu su savanoriais būrė komandas, kurių susidarė net septynios: penkios iš Užpalių gimnazijos ir dvi iš Vyžuonų pagrindinės mokyklos. Davus startą užvirė arši kova dėl nugalėtojo titulo, nors pasibaigus estafetei nei viena komanda neliko be apdovanojimų. Pagrindinis prizas, marškinėliai su Europos vėliavos ir šv. Florijono logotipais, atiteko Luko komandai.
Pasibaigus estafetei, apdovanojus nugalėtojus, nuskambėjus dar vienai nuotaikingai priešmokyklinukų dainai, šventės dalyviai buvo pakviesti dalyvauti įvairiose rungtyse ir žaidimuose, taip pat visi norintys galėjo iš arčiau susipažinti su ugniagesių darbu. Pasivaišinę labai skania šaulių virta koše, dar išbandę savo jėgas komandinėse virvės traukimo varžybose, klausėmės nuotaikingo, uždegančio ir nepaliekančio abejingų, grupės „Tautinis brandas“ koncerto.
Sugroti paskutiniai muzikos akordai, nukabinta vėliava, šventė baigėsi. Tačiau darbai, kurie ne tik telkia bendruomenę, bet ir ugdo pilietinį, tautinį sąmoningumą, stiprina fizinę sveikatą, buria savanorius ir garsina Užpalių vardą tęsiasi.

Vida Juškienė, Rena Šliogerienė